Plánujete modernizovať taxislužbu a vyberáte si nový dispečing alebo aplikáciu zákazníka? Aj keď softvér funguje správne, očakávania na neho môžu byť odlišné oproti tomu čo umožňuje. Zároveň informácie poskytnuté obchodníkom dodávateľa tiež nemusia byť správne pochopené zákazníkom. A niektoré sklamania môžu prísť až pri jeho používaní.
Tu je 9 najčastejších chýb pri výbere softvéru pre taxislužbu:
1. Systém sa plne prispôsobí aktuálnemu fungovaniu taxislužby
Systémy majú naprogramovaný určitý spôsob fungovania. Nie je možné rátať so spôsobmi fungovania všetkých taxislužieb. Preto je vždy vhodné (aj spravidla lacnejšie) a niekedy nevyhnutné sa prispôsobiť softvéru. Môže to byť aj prínosné, keďže systémy spravidla vychádzajú zo skúseností od iných taxislužieb a môžu mať riadenie jázd vyriešené optimálnejšie. Niekdy majú systémy nastaviteľné aj niektoré malé funkčnosti, inokedy nie je možné nastaviť takmer žiadna funkcionalita (spravidla okrem výpočtu cien za jazdu). Vždy si u dodávateľa systému nechajte ukázať ako presne funguje, alebo si vyžiadajte demo verziu.
NAŠA RADA: Netrvajte na preprogramovaní aplikácie, zvážte prispôsobenie svojho fungovania. Nechajte si podrobne vysvetliť spôsob vytvárania objednávok, prideľovania jázd, rezervácie objednávky na konkrétny čas a hlavne spôsobu výpočtu alebo určenia ceny za jazdu. Možno existuje iný systém, ktorý bude lepšie spĺňať vaše potreby.
2. Vodič nebude poznať telefónne číslo zákazníka
Často býva požiadavka na to, aby vodič nepoznal telefónne číslo zákazník. Z rôznych dôvodov (kumulácia kontaktov, GDPR, spätné nevyžiadané volanie atraktívnemu zákazníkovi).
Komunikácia s klientom je jedna z najdôležitejších funkčností aplikácie. Napríklad, ak sa vodič so zákazníkom nevedia stretnúť. Komunikácia prebieha spravidla cez telefón, chat v aplikácii, sms alebo chat. A závisí od možností integrácie na telefónnu ústredňu, SMS bránu alebo bez týchto integrácii.
Chat nevyžaduje telefónne číslo, je väčšinou súčasťou aplikácie zákazníka a vodiča a je zadarmo.
Telefónne číslo môže byť zobrazené v profile zákazníka alebo ak nie je použitá žiadna integrácia na telefónnu ústredňu, môže aplikácia vodiča iba preniesť reálne číslo zákazníka do aplikácie na telefonovanie. V takom prípade sa vodič k číslu dostane priamo.
Telefónne číslo v prípade integrácie na telefónnu ústredňu môže (ale nemusí) byť anonymizované. Rieši sa to prostredníctvom presmerovania hovorov na ústredni.
SMS z aplikácie vodiča sa väčšinou neposielajú, ale môže to byť funkčnosť systému, ktorý posiela SMS cez SMS bránu, a vtedy je telefónne číslo anonymizované. Takáto integrácia umožňuje napríklad, aby pri pristavení vozidla na miesto požadované zákazníkom, automaticky odišla zákazníkovi SMS správa. Komunikácia je tak uskutočnená automaticky a neobťažuje vodiča.
NAŠA RADA: Preferujte aplikácie, ktoré majú integrovaný chat. Ak chcete anonymizovať telefónne číslo vodiča a aj zákazníka, musí riešenie obsahovať telefónnu ústredňu, alebo možnosť integrácie na takéto ústredne. Informujte sa, či dokáže systém posielať aj správy cez SMS bránu. Pýtajte sa poplatky za presmerovaný hovor anonymizačnej ústredne, alebo poplatky za SMS. Systémy, ktoré umožňujú aj integráciu na vami vybranú bránu alebo ústredňu (alebo ktorú prevádzkujte u seba), môžu byť pre vás lacnejšie. Ak do týchto brán/ústrední vložíte SIM karty s vhodným paušálom, môže minimalizovať prevádzkové náklady.
3. Ceny za jazdu vypočítavané spôsobom ako podľa taxametra
Ak potrebujete, aby bola cena za jazdu vypočítavaná za reálne prejdené kilometre, môžu nastať 2 problémy:
- Výpočet vzdialenosti po ukončení jazdy môže byť nepresný, lebo sa môže vzdialenosť vypočítavať podľa polohy zaznamenávanej v určitých intervaloch. Poloha medzi GPS polohami nezohľadňuje zakryvenie cesty, vzdialenosť môže byť mierne nepresná. Alebo sa na výpočet využije simulácia vzdialenosti cez služby na odhadovanie vzdialenosti po ceste. Tam môže byť problém, že medzi dvoma bodmi na mape (začiatok a cieľ cesty) bude takouto službou zvolená iná trasa ako reálne zrealizovaná. Je však presná z pohľadu detailov prechodu po ceste.
- Podľa slovenskej legislatívy môže byť cena vypočítavaná iba podľa schváleného taxametra alebo vopred dohodnutá. Ak by ste požadovali cenu vypočítanú po ukončení jazdy, na základe reálne prejdenej trasy, nebude táto cena v súlade so zákonom.
NAŠA RADA: Radšej zvoľte systém alebo aplikáciu, ktorá umožňuje vopred ručné zadanie „dohodnutej ceny“ vodičom (ako návrh ceny) alebo cenu vypočítanú systémom vopred. Aby ste neporušovali zákony. Systémy s výpočtom ceny odbremeňujú vodiča a zákazník dostáva vždy relatívne rovnakú cenu za rovnakú jazdu, bez skreslenia odhadom vodičom.
4. Pevná cena za jazdu ako vopred dohodnutá cena
Ak ste zvyknutí, že zákazníkom ponúkate pevnú cenu v nejakej časti mesta, môže byť kvôli konkurencii (ktorá spravidla funguje podobne) problematické prejsť na cenu vypočítavanú za kilometre. Nastavovanie takejto pevnej ceny neponúkajú všetky aplikácie a dispečingy. Premyslite si, ako budete vypočítavať cenu, ak zákazník potrebuje zastaviť alebo niekoho ešte zaviesť. Musí byť možnosť zmeniť túto cenu.
NAŠA RADA: Aplikácie, u ktorých vodič navrhuje cenu manuálne pre každú jazdu s takýmito cenami nemajú problém. A v prípade zmeny trasy sa môže vodič priamo dohodnúť so zákazníkom. Sú aj systémy, ktoré umožňujú pevné ceny, a to aj pri viacerých lokalitách v meste. Nezabudnite sa informovať o možnosti systému pracovať s pevnými cenami a ako ich zmeniť na cenu kilometre.
5. Aplikácia zákazníka automaticky odbremení dispečing a prinesie nových zákazníkov
Aplikácia zákazníka prináša veľa výhod a hlavne to, že nie je potrebný dispečer, aby spracoval objednávku. Aby aplikácia priniesla nových zákazníkov, sa vyžaduje jej veľké rozšírenie vo vašom meste alebo silný marketing. Ak vyberáte aplikáciu, ktorá patrí do siete svetových alebo slovenských poskytovateľov, môžete očakávať, že budú poplatky za každú jazdu. Vďaka tomu je aplikácia dostatočne rozšírená a vlastník aplikácie investuje do marketingu. Takto vám prináša nových zákazníkov a jazdy, ktoré by ste za iných okolností nezískali.
Ak však presvedčíte svojich existujúcich zákazníkov, aby miesto volania na telefón si jazdy objednávali cez aplikáciu, ktorú si účtuje províziu za jazdu, prakticky sa oberáte o zisk. Prečo by ste platili províziu za jazdu, ktorú by ste aj tak získali telefonátom. Ešte nevýhodnejšie na tom budete, ak urobíte lokálny marketing pre aplikáciu, ktorej značka nie je vaša. Môžete tak nepriamo podporiť konkurenciu, ak nemáte exkluzívne právo využívať danú aplikáciu v meste, v ktorom pôsobíte.
NAŠA RADA: Ak si zvolíte aplikácie svetových sietí napr. Bolt, Uber, je vyššia šanca na zvýšenie počtu jázd. Ale prepočítajte si, či provízia neovplyvní vašu ziskovať do tej miery, ako keby ste mali menej jázd ale za vyššiu cenu, ktorá ostáva iba vám.
Ak zvolíte menej známu sieťovú aplikáciu (napríklad niektoré slovenské), informujte sa o lokálnom marketingu, ktorý vám zabezpečia a odhadoch nárastu tržieb na príkladoch z iných miest.
Ak v rámci systému máte možnosť mať mobilnú aplikáciu pod vlastnou značkou, buďte pripravení si na ňu robiť vlastný marketing. Potom poskytovateľ riešenia by nemal prakticky požadovať províziu za jazdy, keďže jeho pričinením sa vám nenavýšia tržby. Tam je vhodný model pevnej mesačnej ceny za aplikáciu. Bude iba na vás ako presvedčíte svojich existujúcich zákazníkov, aby začali používať vašu aplikáciu namiesto volania vodičovi alebo na dispečing.
6. Vyhľadávanie adries je presné a zadarmo
Veľa vyhľadávaných adries najmä v mestách majú určenú polohu v strede budov. Preto môže aplikácia navigovať vodiča na opačnú stranu budovy, ako stojí zákazník. Rovnako nepresné sú analogicky vopred vypočítané ceny za jazdu. Zároveň vyhľadávanie adries z verejných máp (napr. Open Street Maps) nie je dostatočne presné, niektoré adresy je problém vyhľadať. Komerčné služby (napr. Google) majú spravidla presnejšie vyhľadávanie, ale účtujú za to poplatky.
Preto nie je jednoznačne možné očakávať, že v aplikácii budete mať komerčné vyhľadávanie zadarmo. Tam prichádza do úvahy, že vám bude účtovaná provízia za jazdy, ktorá kompenzuje poplatok za vyhľadávanie adries. Čiastočne to niektoré aplikácie riešia samostatnou registráciou pre každú taxislužbu u Google služieb. Aktuálne Google poskytuje 200USD mesačne zadarmo na vyhľadávanie. V tom prípade ale musíte mať vlastnú aplikáciu alebo samostatnú dispečingovú aplikáciu. To je ideálne pre malé taxislužby, keďže za danú sumu je možné urobiť odhadom maximálne 2500 objednávok mesačne. Ostatné si Google účtuje poplatky.
Iným spôsobom je, ak systém umožňuje vytvárať si vlastné adresy. Ale to môže byť časovo náročné, menej presné a zdržiavať hlavne v čase špičky.
NAŠA RADA: Informujte sa aké vyhľadávanie adries poskytuje aplikácia alebo dispečing. Kto znáša poplatky ak je vyhľadávanie komerčné. Vyskúšajte si vyhľadať aspoň 20 rôznych adries, a to nie len ulicu, číslo domu a mesto, ale aj väčšie firmy, obchodné domy, nákupné centrá, kultúrne inštitúcie alebo iné typické miesta v meste a okolí.
7. Automatické rozdeľovanie objednávok vodičom nájde vždy optimálneho vodiča
Prideľovanie objednávok sa realizuje buď manuálne (vyberie dispečer) alebo automaticky. Automatické systémy využívajú tieto možnosti pridelenia objednávok:
– najbližšiemu voľnému vodičovi cez vzdušnú vzdialenosť,
– najbližšiemu voľnému vodičovi cez vzdialenosť po ceste,
– blízkemu vodičovi cez vzdialenosť po ceste aj takému, ktorý práve realizuje inú objednávku,
– vodičovi, ktorý najdlhšie nemá žiadnu objednávku (fronta)
– rovnomerné rozdelenie (vodičovi cyklicky)
– vodičovi podľa pokročilejších algoritmov, ktoré zohľadňujú aj vyťaženie taxislužby a prioritu rôznych typov objednávok.
Prestavte si, že všetci vodiči sú obsadení okrem jedného na opačnej strane mesta, ako je objednávka. Jednoduchý systém to pridelí tomuto voľnému vodičovi. Má pomerne dlhý prejazd, a pritom v tej oblasti končí jazdu iný vodič o 1 minútu. Čo by ste chceli, aby zvažoval automat?
Zisťovanie cez vzdušnú vzdialenosť je lacné a rýchle. Cez vzdialenosť po ceste si vyžaduje zisťovanie vzdialenosti zo služieb, ktoré môžu byť komerčné, ale majú systémy vlastný server so službou zadarmo (ktorá nezohľadňuje aktuálnu premávku). Rovnomerné rozdeľovanie alebo do fronty voľných vodičov je síce spravodlivé, ale zvyšujú sa tým prejazdy. Pokročilejšie algoritmy sú spravidla tajomstvom vlastníka systému, ale vedia efektívnejšie zastúpiť dispečera a znížiť prejazdy oproti jednoduchším spôsobom. Možno najlepším spôsobom rozdeľovania objednávok bude umelá inteligencia (AI), avšak v čase písania tohto článku nie je známy žiadny systém, ktorý by AI využíval.
NAŠA RADA: Presne sa informujte, ako rozdeľuje automat objednávky. Vyberte si systém, ktorý nielen rýchlo nájde vodiča, ale nezvýši náklady na vzdialenejšie prejazdy k zákazníkovi.
8. Poplatok za každú objednávku presne odzrkadľuje využívanie systému
Spravidla môžete platiť pevnú sumu za systém (alebo požadované funkčné moduly), za vozidlo, za počet prejazdených kilometrov, alebo províziu za objednávku. Prípadne kombináciu rôznych cien.
Ak platíte províziu za každú jazdu cez aplikáciu, pri nízkom počte objednávok to pre vás môže byť veľmi výhodné. Pri vysokom počte objednávok sa vám oplatí radšej pevná cena za systém alebo vozidlo.
Ak platíte províziu, je možné že pre vás nebude finančne výhodné presviedčať existujúcich zákazníkov, aby používali aplikáciu zákazníka.
NAŠA RADA: Vypočítajte si hraničný počet objednávok pri ktorom sa cena za provízie rovná pevnej cene za systém alebo vozidlá. Podľa počtu objednávok, ktoré bežne realizujete, zistíte čo je pre vás výhodnejšie. Taktiež zvážte ako je aplikácia zákazníka známa vo vašom meste alebo okolí a aký je odhadovaný prínos nových zákazníkov.
9. Dva nezávislé systémy: dispečing a aplikácia zákazníka, prinesú to najlepšie z oboch svetov
Dispečingová aplikácia spravidla efektívne pracuje s objednávkami cez telefón. Môže mať integráciu na telefónnu ústredňu a to zrýchľuje spracovanie objednávky. Niekdy majú tieto dispečingové aplikácie aj možnosť mobilnej aplikácie. Tá väčšinou nie je sieťová (spoločná pre všetky taxislužby), teda pre každé mesto si ju musí zákazník nainštalovať zvlášť.
Aplikácia pre zákazníka, ktorá je sieťová, môže priniesť taxislužbe nových zákazníkov. Nemusí mať však plnohodnotný dispečing.
Môžte mať prakticky obidve aplikácie naraz (dispečing aj inú aplikáciu zákazníka). To najlepšie z obidvoch svetov. Ale zvážte, že objednávka musí byť doručovaná vodičovi, a je možné, že bude potrebovať mať na jednom mobilnom zariadení 2 aplikácie. Druhá možná komplikácie môže byť, že obidva systémy medzi sebou nevedia. Ak má vodič objednávku z appky zákazníka, dispečing sa mu môže snažiť doručiť objednávku, aj keď reálne nie je vhodné, aby ju realizoval.
NAŠA RADA: Informujte sa u obidvoch poskytovateľov systémov, ako sú schopné spolupracovať. Zvážte radšej zvoliť si systém zameraný na to čo najviac potrebujete aj keby mal neplnohodnotnú aplikáciu alebo dispečing. Existujú aj systémy, ktoré majú sieťovú aplikáciu a zároveň plnohodnotný dispečing, prípadne umožňujú mať naviac aplikáciu pod vlastnou značkou.
Na záver aj niečo o nás
Systém Taxximo umožňuje viaceré funkčnosti efektívnejšie oproti konkurenčným riešeniam. Vytvorili sme ho a rozvíjame ho na základe skúseností z praxe väčších aj menších taxislužieb. Vie sa pomerne dobre prispôsobiť potrebám rôznych taxislužieb. Napriek tomu chceme upozorniť na viaceré problémy pri implementácii rôznych známych systémov a rozpor medzi očakávaním a realitou poskytovanou systémami. Systém Taxximo a jeho aplikácie nie dokonale univerzálny. Ak pri implementácii zistíme, že nie je najvhodnejšie riešenie, radi vám odporúčame aj konkurenčný systém. Dôležitá je pre nás spokojnosť zákazníka a nie dlhodobé nenapĺňanie reálnych potrieb. Z toho dôvodu nevyužívame ani viazanosť ani implementačné poplatky. Zároveň si aj takto veríme, že náš systém bude pre vás to najlepšie.